Hej idiot, har du provat att använda hjärnan någon gång?

F-n vad trött jag är på folk som inte har en hjärna. När jag kom hem efter att ha varit i affären var det någon idiot som hade parkerat sin cykel precis utanför min ytterdörr. För tretusensjuttiotolfte gången. Djup suck, igen. Där och då kan jag antingen 1. lyfta bort cykeln så att jag kan komma in eller 2. sträcka mig och slå in dörrkoden så att den automatiska dörröppnaren går upp och knuffar bort cykeln så att jag kan komma in.

Jag valde det andra.

Jag är så jävla trött på alla idioter som på något sätt blockerar ytterdörren för att de ”ska bara” in på bolaget en snabbis. Hur svårt kan det vara att inte ställa sin cykel (eller bil) precis framför en dörr?

Men annars var det en vanlig dag. Förmiddagen försvann i möten och eftermiddagen rullade på och (jag tror) att jag avslutade en re-design på ett av våra digitala verktyg (nåja, jag ska gå igenom och kolla i morgon). Sen åkte jag hem genom ett regnigt Östergötland.

2 kommentarer

  1. Svara
    Richard Lindgren ons 22/10 2025 (18:49)

    Jag minns de där när han parkerade bilen framför dörren. Vet att jag såg att bilen stod där och tänkte ”Hur tänker du nu egentligen”?

    • Janne ons 22/10 2025 (19:14)

      Det är en aldrig sinande ström av folk som ställer än det ena, än det andra där framför dörren.
      Jag suckar varje gång.

Skriv en kommentar eller något annat trevligt


Den här webbplatsen använder Akismet för att minska skräppost. Läs om hur din kommentardata behandlas.