I möten försvinner tiden
Ännu en dag och ännu mer möte. Obegripligt nog fortsatte gårdagens långa planeringsmöte även idag. Så där försvann hela förmiddagen igen. Efter lunch (en dragongrillad laxfilé med kryddig potatis och rostad paprikacrème) så hade jag en timma när jag hann göra saker.
Just det, jag råkade köpa lite smågodis i godisaffären efter lunchen också. Jag skyller på att det är ”lill-lördag”. Eller för att det var så jävla oskönt, rått och kallt ute att jag behövde lite tröst. Även på kontoret har det varit oskönt och jag har suttit och småfrusit hela dagen.
Sen blev det dags för veckomötet med marknadsgänget nere i Skåne, men det betade vi av otippat snabbt och avslutade i förtid. Det var ju bra. Efter det fortsatte dagen med en stund där jag faktiskt kunde jobba med saker.
Sen åkte jag hem.
Note to self: Drick inte jättemycket vatten innan det är dags att lägga sig, det slutar bara med att du vaknar och måste gå upp och kissa mitt i natten.
Den här webbplatsen använder Akismet för att minska skräppost. Läs om hur din kommentardata behandlas.
