Jaså, det är tydligen fredag idag

Ännu en skön sovmorgon. Eller sovmorgon kanske är fel ord. Först vaknade jag tidigt och åt frukost och efter det gick jag och la mig igen och somnade om en stund. Det blev en fika med Stenis nere på kaféet. Solsken och blåst, men skönt. Efter det var jag borta hos min far och pratade med honom en stund. Sen åkte jag och lämnade mammas rullator hos hemsjukvårdens hjälpmedels-ställe.

Veckovilsenheten har redan kickat in och plötsligt blev det lunch. Gårdagens rester som smakade bättre idag eftersom det fått stå och ”götta till sig”. Vid fyra-snåret cyklade jag ner till hamnen för att möta upp med den lilla herrklubben och planering inför den traditionella utmaningen som ska bli av senare … i slutet på sommaren.

Sen cyklade jag hem till Ella & Mathias där jag blev bjuden på burgare och skönt häng med gäng. Några glas vin slank också ner och det var ju trevligt. Eftersom ”Sommarknäppen” pågår i den lilla staden så åkte vi ner till torget och ”festligheterna” som är där. Men det är inte min grej. Öl i plastglas, halvkackigt coverband, duggregn och ganska oskön temperatur gjorde att jag efter ungefär en halvtimma gav upp och gick hem.

 

…och här ovanför syns en liten Sädesärla med näbben full med insekter.

Skriv en kommentar eller något annat trevligt


Den här webbplatsen använder Akismet för att minska skräppost. Läs om hur din kommentardata behandlas.