Hjärnsläpp och musik
Det är här jag ska skriva något smart. Det är här jag ska skriva något intressant, något lustigt, spännande eller roligt. Något jag sällan gör. För de gånger jag skulle kunna tänkas ha något av de ovanstående att skriva här, glöms det bort innan det hinner ut ur fingrarna och in i tangentbordet. Mina hjärna är för snabb och sorterar bort allt jag behöver för att spara all onödig information.
Jag får sitta och leta inne i hjärnans alla vrår efter något att skriva om, en liten gnutta av minsta lilla, vilket jag har haft svårare än vanligt för den senaste tiden. Det känns tomt därinne. Jag hittar inte. Så därför har jag heller ingenting att skriva om och det är då det kommer såna här nonsensinlägg.
Förra gången hjärnan var tom gjorde jag en lista över världens bästa musikvideos. Den här gången är det popmusikens historia i en ostrukturerad lista utan rangordning. Det kanske bara blir en låt till, eller tjugo. Vem vet? Inte jag i alla fall. Det beror på om hjärnan vaknar till liv igen.
Bara så att du vet.
Rösta på mig!
Andra bloggar om: smart, intressant, lustigt, spännande, roligt, hjärna, snabb, information, nonsens, musikvideos, popmusik, historia, lista
Dela det här inlägget på sociala medier:
- Klicka för att dela på Facebook (Öppnas i ett nytt fönster) Facebook
- Klicka för att dela på X (Öppnas i ett nytt fönster) X
- Klicka för att dela på X (Öppnas i ett nytt fönster) X
- Klicka för att dela på Threads (Öppnas i ett nytt fönster) Threads
- Mer
- Klicka för att e-posta en länk till en vän (Öppnas i ett nytt fönster) E-post
- Klicka för utskrift (Öppnas i ett nytt fönster) Skriv ut
- Klicka för att dela via LinkedIn (Öppnas i ett nytt fönster) LinkedIn
- Klicka för att dela på Bluesky (Öppnas i ett nytt fönster) Bluesky
- Klicka för att dela på Tumblr (Öppnas i ett nytt fönster) Tumblr
- Klicka för att dela till Pinterest (Öppnas i ett nytt fönster) Pinterest
- Klicka för att dela på Nextdoor (Öppnas i ett nytt fönster) Nextdoor
- Klicka för att dela på Pocket (Öppnas i ett nytt fönster) Pocket
- Klicka för att dela på Reddit (Öppnas i ett nytt fönster) Reddit
- Klicka för att dela på Mastodon (Öppnas i ett nytt fönster) Mastodon
- Klicka för att dela på Telegram (Öppnas i ett nytt fönster) Telegram
- Klicka för att dela på WhatsApp (Öppnas i ett nytt fönster) WhatsApp
Relaterade
0 kommentarer
Kommentera eller skriv något kul!Avbryt svar
Den här webbplatsen använder Akismet för att minska skräppost. Läs om hur din kommentardata behandlas.
Förslag på ämnen:
Plastikkirurgen
Juldårar som börjar med jul i augusti, butiker alltså. Privatpersoner får göra det utan att kallas för dårar.
Konspirationsteorier typ, är det knark i Polly? Är jultomten klonad? Eller lever han vidare generation efter generation på samma sätt som Fantomen, har Tomten ett sexliv?
Andra Avenyn kan du nog skriva en del om, jag har inte sett något av det men hört att suck-faktorn är hög.
Du kan också skriva om konstiga slangord, jag har en projektledare som försöker lansera ordet ”Dyngfräscht”.
Lindalein: alla vet vi väl att Tomten bara kommer en gång om året:-)